Kontakta oss

Kontakta oss

Här kan du skicka din fråga, synpunkt eller klagomål
Om du vill vara anonym kan du välja att inte fylla i din e-postadress.
Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsen
Blå vägen 242
923 81 Storuman
Telefon: 0951-140 00 (kundtjänst)
E-post: ks@storuman.se

Ansvarig nämnd
En hand som skriver på ett tangentbord

Den bästa kontaktvägen till oss är att du ringer vår kundtjänst. Vår personal är mycket kunnig och kan i många fall hjälpa dig direkt med din fråga utan att du till exempel behöver passa telefontider hos en handläggare.

Kundtjänsten finns i Tärnaby, Storuman, Lycksele och Åsele eftersom vi har ett samarbete med Lycksele kommun och Åsele kommun. Det betyder att kundtjänsten aldrig har stängt för lunch eller semester. Kundtjänstpersonalen kan också ta meddelande eller ge dig mer information om hur eller när du kan nå den person du söker.

Öppettider i kundtjänst

Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag 07.30-16.00

Telefon kundtjänst

Storuman: 0951-140 00
Tärnaby: 0954-140 00

Öppettider kundtjänst

Måndag - torsdag 07.30 - 16.30
Fredag 07:30 - 16:00

Besökstider Storumans kommunhus

Måndag till torsdag: 07.30 - 12.00 och 13.00 - 16.30
Fredag: 07.30 - 12.00 och 13.00 - 16.00

Besökstider Tärna samservice

Måndag till fredag: 08.00 - 16.00

Besöks- och postadress

Kommunhuset ligger i Storuman. Vi har en filial i Tärnaby.

Storumans kommun
Blå vägen 242
923 81 Storuman
E-post: ks@storuman.se

Tärna Samservice
Västra Strandvägen 11
920 64 Tärnaby
E-post: tarna.samservice@storuman.se

Förtroendevalda

Kommunstyrelsens ordförande
Tomas Mörtsell (c)
0951-140 90
tomas.mortsell@storuman.se 

Kommunstyrelsens vice ordförande 
Karin Malmfjord (s)
0951-140 32
karin.malmfjord@storuman.se

Kommunfullmäktiges ordförande
Patrik Persson
070 38 57 337
patrik.persson@storuman.se

Ordförande fritids- kultur och utbildningsnämnden
Tina Kerro
0951-140 38
tina.kerro@storuman.se

Ordförande miljö- och samhällsbyggnadsnämnden
Peder Wiklund
072 55 48 475
peder.wiklund@storuman.se

Omsorgsnämndens ordförande
Patrik Persson
070 38 57 337
patrik.persson@storuman.se

Förvaltningschefer

Peter Persson
Koncernchef
0951-141 56
peter.persson@storuman.se

Skolchef 
Barbro Åkesson
0951- 141 52
barbro.akesson@storuman.se

Miljö- och samhällsbyggnadschef
Sonja Eliasson
0951- 140 83
sonja.eliasson@storuman.se

Teknisk chef
Magnus Andersson
0951-140 80
magnus.andersson@storuman.se

Socialchef
Kerstin Olla-Grahn
0951-140 58
kerstin.olla-grahn@storuman.se

IFO-chef
Annika Mörtsell
0951-140 26
annika.mortsell@storuman.se

Räddningstjänsten

Räddningschef
Lars-Erik Sundqvist
0951-141 90
l-e.sundqvist@storuman.se

Kontakta webmaster

Kommunikatör
Madeleine Rinman
madeleine.rinman@storuman.se
0951-140 20

Faktureringsadress

Storumans kommun
FE 655
838 80 Frösön

Vi tar gärna emot fakturor via e-post. Skicka fakturorna i formatet PDF till e-postadress: 2pdf-faktura@storuman.se.

Faxnummer

Storuman: 0951-140 09
Tärnaby: 0954-140 43

Organisationsnummer

Kommunens organisationsnummer är 212000-2577.

(Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält)