VM-guld till Storuman Armsport

Storuman armsport

Storumans kommun säger stort grattis till våra fina förening Storuman Armsport som skördat fantastiska framgångar på världsmästerskapen i polska Rumia. Totalt blev det sex guld, åtta silver och ett brons på åtta deltagare från föreningen. Flera av medaljerna är tagna av elever på armbrytargymnasiet på Luspengymnasiet.

På torsdagen genomfördes  tävlingarna i vänster arm. Där lyckades tre av klubbens juniorer att kamma hem var sina guld. Elin Janeheim, Emma Maximova och Christian Mendez From kan nu alltså titulera sig som världsmästare i vänster arm. Under fredagen tog Elin Janeheim och Emma Maximova ytterligare varsitt guld i höger arm men även Johannes Andersson lyckades att bryta till sig ett guld i seniorklassen.

Även i seniorklassen gick det bra för juniorerna Emma Maximova och Elin Janeheim där de bröt till sig silvermedaljer. Även Jörgen Karlsson lyckades bra och i sin klass kunde han efter tävlingarna konstatera att han brutit till sig inte mindre än två silvermedaljer.

– Vi är oerhört stolta här hemma. Det är helt klart över förväntan. Nu tar vi nya tag och sätter upp målen för både EM i Ukraina och VM i Florida nästa år, säger klubbens ordförande Andreas Johansson.

MEDALJER Storuman Armsport

Elin Janeheim - Guld junior -65 kg, vänster
Elin Janeheim - Guld junior -65 kg, höger
Elin Janeheim - Silver senior -65 kg, höger

Emma Maximova, Guld junior +70 kg, vänster
Emma Maximova, Guld junior +70 kg, höger
Emma Maximova, Silver senior, +75, vänster

Christian Mendez From, Guld junior 21 -75 kg, vänster
Christian Mendez From, Silver junior 21 -75 kg, höger

Johannes Andersson, Guld senior -78 kg, höger

Moa Renlund Bergman, Silver +70 kg, vänster
Moa Renlund Bergman, Silver +70 kg, höger 

Jonna Blind, Brons senior -52 kg, vänster
Jonna Blind, Silver senior -52 kg, höger

Jörgen Karlsson, Silver grand master -90 kg, vänster
Jörgen Karlsson, Silver grand master -90 kg, höger

Publicerad den 9 december 2019
(Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält)